Tengerek védelme

image description >

Az Egyezmény 16. döntéshozó ülésének (COP16), 2024-ben az egyik kiemelkedő eredménye volt két jelentős határozat elfogadása a tengeri kérdésekkel kapcsolatban. Több mint nyolc éve zajlottak erőfeszítések az ökológiai vagy biológiai szempontból jelentős tengeri területek módosítására, illetve új területek kijelölésére vonatkozó szabályok kidolgozására.

A COP16 során kompromisszum született, és elfogadták az az ökológiai vagy biológiai szempontból jelentős tengeri területek módozatairól szóló végleges határozatot. Ez a döntés megkönnyíti a K-M GBF és más nemzetközi megállapodások, köztük a nemzeti joghatóságon kívüli területek tengeri biológiai sokféleségének megőrzéséről és fenntartható használatáról szóló ENSZ-megállapodás (BBNJ megállapodás) szerint a tengervédelmi és kezelési célok végrehajtását.

A tengeri és part menti területek, valamint a szigetek biológiai sokféleségének megőrzése és fenntartható használata kapcsán a részes felek egyetértettek abban, hogy az elővigyázatosság elvét követve mélyebb megértésre van szükség a geomérnökség hatásairól, különösen a tengeri ökoszisztémákra gyakorolt hatásokról. További kiemelt prioritásként jelölték meg a mezopelágikus, a mélytengeri és a fenéklakó ökoszisztémákra vonatkozó tudás bővítését, a természetalapú és ökológiai szemléletű megközelítések támogatását, valamint az ökoszisztémák kezelésének fejlesztését az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás hatékonyabb támogatása érdekében. Hangsúlyozták továbbá a tengeri genetikai erőforrásokból származó előnyök méltányos megosztásának jelentőségét, valamint a korallzátonyok tömeges kifehéredése által jelentett kockázatokat. 

fotó: https://www.pexels.com/