Véget ért a Biodiverzitás Csúcstalálkozó lezáró ülészaka Rómában
A 2024 novemberében, Caliban rendezett ENSZ Biodiverzitás csúcstalálkozó (CBD COP16) fennmaradt vitás kérdéseinek lezárására 2025. február 25–27. között került sor a FAO székhelyén Rómában.
A három napig tartó intenzív tárgyalások eredményeként megállapodás született a még nyitva maradt politikailag vagy szakmailag érzékeny kérdésekről, így a biológiai sokféleség megőrzésére szánt források mozgósításról, a globális biodiverzitás-megőrzési stratégia végrehajtásáról, nyomon követéséről és a kapcsolódó jelentéstételről is. Emellett döntés született a Biológiai sokféleség egyezmény főtitkári pozíciójának kiválasztási folyamatát érintő eljárásrendről és a nemzetközi egyezményekkel való együttműködésről is, azonban az egyezmény több éves munkaprogramjának felülvizsgálatát idő hiányában majd csak a következő döntéshozó ülés fogja tárgyalni.
Mérföldkőnek számít, hogy a genetikai erőforrásokhoz kapcsolódó digitális szekvenciainformációk (DSI) felhasználásából származó előnyök igazságos és méltányos megosztását szolgáló pénzügyi alap – a 2022. októberben létrehozott ún. Cali Alap – működése hivatalosan is elindult, amely a magánszektorból származó finanszírozás mozgósításával új korszakot nyit a biológiai sokféleség megőrzésének támogatása terén.
A COP16 lezáró ülésszakán a fenti kérdésekben megszületett kompromisszum azt is bebizonyította, hogy a világ országai a változó geopolitikai viszonyok mellett is képesek áthidalni nézeteltéréseiket és hajlandóak együttműködni földünk élővilágának megóvása érdekében. Habár a római ülésen hivatalosan már Lengyelország felelt az EU és tagállamai képviseletéért, a magyar kollégák továbbra is aktívan támogatták a tárgyalások sikeres lezárását, amelynek szakmai megalapozására a magyar EU elnökség alatt került sor.
A csúcstalálkozóról készült teljes beszámoló itt érhető el.